Victor Hrabovs'kyj (hrab) wrote,
Victor Hrabovs'kyj
hrab

26 квiтня - Щорічна міжнародна акція "Спасенна планета"

  „Літературна Україна”  № 12(5250), 27.03.2008р.
 


                ДУХ ЖИВОТВОРИТЬ!
 
              10 років тому було започатковано 
              щорічну Міжнародну акцію "Спасенна планета"
                                         
          28 січня 1998 року в газеті „Ваше здоров'я” було опубліковане Звернення колишніх прип'ятчан (клуб „Земляки”) до всіх землян із пропозицією спільною молитвою відзначати
скорботний час Чорнобильського катаклізму. Невдовзі його передрукували газети „Аргументи і факти”, „Чорнобильський вісник” та низка інших видань. Стараннями  подвижниць викладача Києво-Могилянської академії Людмили Брискіної та колишнього викладача політехнічного університету Ольги Омельчук Звернення було перекладено англійською й німецькою мовами для зарубіжних ЗМІ. А професор Вашингтонського університету Поль Брайнс надрукував в Інтернеті його розширений варіант, адаптований англійською Біргіттою Інжеменсон та Гіттою Бріджес. Таким чином Звернення стало доступне для всього світу. Окрім того, Біргітта Інжеменсон організувала його  читання на центральному майдані університетського містечка в штаті Айдахо й передала Звернення телепрограмам, редакціям газет, церковним та іншим громадам Америки, які виявили жваве зацікавлення спрямованістю акції, запропонованої "земляками" землянам.
        Завдяки ентузіазму тодішнього члена президії Української Ради миру п. Наталі Преображенської Звернення підписали провідні науковці, депутати Верховної Ради, партія "зелених", його було розповсюджено по всіх осередках Сгеепреасе ... Прислужилася цій благородній справі й відома громадська діячка  п. Наталя Дніпренко, передавши Звернення учасникам семінару "Правова освіта жінок-журналістів", який 18...21 березня проводила ТСЖУ за допомогою програми "Демократія" Тасіс Європейського союзу. А Фонд культури (Б.Олійник)  звернувся до Президента України з проханням про підтримку акції на державному рівні.
          До сказаного варто додати, що в Німеччині й Австрії розповсюдженням Звернення займалися еколог Йоханна Шумайєр, а також - колишній міністр культури Німеччини Освальд Вудске та українська громада Мюнхена; в Італії – професор Уго Персі (університет м.Бергамо); в Болгарії – учений-еколог Петр Ангелев; у Росії – колишній атомник, письменник Григорій Медведєв та кінорежисер Роллан Сергиенко ; в Казахстані - міжнародний антиядерний рух "Невада – Семипалатинськ"... Багато можуть зробити за сприятливих обставин українські громади світу (УВКР). До речі, українські громади Дерборна і Чикаго стараннями родини Городиських вже чимало зробили для того, щоб акція „Спасенна планета” набула статусу Міжнародної.
          Саме десятиріччя тому по УТН пройшла п'ятихвилинна передача з участю святійшого Філарета стосовно спільної молитви землян про порятунок планети. А передувала цій події зустріч у Київському патріархаті з Владикою ініціативної групи, причетної до розповсюдження Звернення: отець Сергій, голова клубу "Земляки" Тамара Боханченко, Наталя Преображенська, літератор, колишній керівник прип'ятської літстудії "Прометей" Любов Сирота інформували Владику Філарета про шляхи підготовки акції "Спасенна планета".
                     
     
                                      (див. Альбом "Спасенної планети"
          Як виявилося тоді ж, ідея ця визрівала й серед священиків Київського патріархату. Дуже шкода, пожалкував святійший Філарет, що журналістські й громадські кола не помітили Міжнародної асамблеї "Християнство й екологія", проведеної в Києві наприкінці лютого. Там було заслухано понад 200 доповідей - на конкретних матеріалах. І висновок учених експертів однозначний: по Чорнобильському катаклізмі суспільство переживає, можливо, ще страшніший – смерч безвідповідальності, спричинений аморальністю новітніх наукових розробок. Розщепленого атому людству, виявляється, замало – ось вам ще й клонування, генна інженерія, біологічна зброя тощо... Вся біда в тому, що світ і досі живе нагромадженням матеріальних благ – на явну шкоду вселюдським ідеалам, засадам християнської моралі.
          Якщо вдасться змінити звульгаризовані орієнтири – людство виживе. Якщо ні – воно приречене на болісну духовну деградацію, небуття.
          Що головне в цьому житті? Духовна основа людини. Саме вона не дозволяє втручатися у святая святих! – наголосив Владика Філарет. – А людина, віддавшись плину безвідповідальності, все переінакшила на догоду марноті-марнот, – знецінила саму себе так само, як і Святі Заповіді...
          Вельми цікаві зауваження висловив тоді Владика Філарет і у зв'язку з  суспільною ситуацією: саме через те, що громадяни, здебільшого, не мають належного поняття про духовну основу людини, цивілізація й терпить сучасне лихоліття. Адже ми невипадково народжуємося в тому чи тому краю, - саме через любов до рідної землі й можлива любов до Землі. Лишень усвідомлення духовних засад, які об'єднують людство в єдину сім'ю, уможливлює майбутнє. А коли немає тривкого внутрішнього переконання, бодай того, що єднало пропам'ятної дати живий ланцюг від стін Святої Софії до бруківки древнього Львова, неможлива й жодна національна ідея – тільки вчорашня інерція! Куди вона веде народ, вже відомо...
          Нехіть усвідомлення законів розвитку цивілізації-держави-родини й спричиняє інертність внаслідок якої чужа зажерливість перехоплює не тільки підприємницьку ініціативу, але й підприємства, угіддя, землю... Саме тому й мусимо повернутися всім серцем до Істини, що промовляє  голосом Святого Євангелія: Тіло нищить, а Дух – животворить...
         ...Змінити світ – означає змінити себе. Доки не усвідомимо цього, Слово Боже буде для нас пустим звуком. А отже й життя не матиме жодного сенсу: спрямоване лишень на матеріальні цінності, воно залишиться сліпим перед вічністю. На щастя, 55 тисяч прип'ятчан було куди переселяти... У шести мільярдів землян такої можливості нема. 
*******************************************************************************
"Почуй нас Людство!" з таким закликом у квітні 1998 року звернулися жертви Чорнобильської катастрофи до кожної людини планети:
                     ЗВЕРНЕННЯ ЖЕРТВ ЧЕРНОБИЛЬСКОЇ КАТАСТРОФИ 
                                     ДО КОЖНОЇ ЛЮДИНИ ПЛАНЕТИ

                                                 Любий друже!
           Ким би Ви не були – безпритульним жебраком чи можновладцем, праведником чи останнім грішником, видатним ученим чи домогосподаркою – почуйте наш голос із древнього Києва, з епіцентру Чорнобильської трагедії – останнього попередження Людству. Ви ж бо не можете не бачити, не відчувати, що всі ми, люди Землі, хибними вчинками, порочними ідеями, злими думками та нелюдськими діями привели планету до останньої межі. І ніхто не порятує нас від неминучої загибелі, якщо самі не захочемо допомогти собі та всьому живому на Землі. Адже землетруси й повені, екологічні катаклізми, війни та хвороби – наслідок нашої жорстокості та бездуховності.
           Хіба Ви, любий друже, можете не подбати в такий час про долю нашого спільного дому, тобто про власне майбутнє і майбутнє своїх дітей та онуків?! Політики не здатні на це через недолугі протиріччя, що роз'єднують їх. Тільки ми всі разом спроможні зробити перший крок до Спасіння, розкаявшись у власних гріхах та байдужості до Святих Заповідей.
          Згадайте, як бодай раз у житті Вам чудодійно допомогла сердечна молитва чи невимовне сильне бажання! Тож уявіть, яка то буде могуть, коли ми всі – кілька мільярдів – у кожному куточку планети, в одну і ту ж мить підведемо очі до неба та потвердимо Господеві – Вищому Розуму Всесвіту – наше спільне прагнення Добра й Любові. Цей потужний енергетичний потік якщо не очистить ноосферу Землі від злоби, агресії, відчаю і зневіри, то зупинить її руйнацію, а скорботний день 26 квітня стане ще й Днем Надії на спасіння Людства.
                           Для цього від Вас, любий друже, потрібно так небагато:
                             26 квітня щороку з 20.00 до 20.10 за київським часом
                                                  (17.00 – 17.10 за Гринвічем)
                      зупинитися, якщо Ви у дорозі, прокинутися, якщо Ви спите,
                відкласти зброю, якщо Ви воюєте, відкинути на ці кілька хвилин
                                всі свої турботи, найприкріші образи та біди і:
·        якщо Ви віруєте в Ласку Божу, то зверніться з найщиріщою молитвою до Господа (своєю мовою, за своїми традиціями) про очищення і спасіння власної душі та очищення і спасіння планети й людства;
·        якщо Ви не віруєте, то присвятіть ці кілька хвилин добрим, світлим думкам, щиро побажайте собі любити й допомагати ближнім – бодай одній живій душі.
Господь почує нас!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Просимо всі гуманітарні, культурні та конфесійні громади, усіх людей доброї волі сприяти розповсюдженню цього нашого звернення.
Контактнi телефони у Києвi:
(044) 534-43-32 – клуб колишніх прип'ятчан "Земляки" (zemlyaki_org@mail.ru); 
(044) 296-84-69; 296-47-34 – дитячий Фонд М
iжнародної органiзації "Союз Чорнобиль";
(044) 416-43-29
національний музей Чорнобиля.
+380672920667команда Интернет-проекта Pripayt.com (http://pripyat.com/ru/publications/2008/04/23/1663.html) ;
+38050- 469-3307 – cоциально-экологическое объединение независимых художников
"Стронций-90" (alex@breus.net)
--------------------------------------------------------------------------------
------
На украинском; http://www.vesna.org.ua/txt/syrotal/spaspl.html
На английском;  http://www.wsu.edu/~brians/chernobyl_poems/appeal.html 
На русском; http://www.wsu.edu/~brians/chernobyl_poems/savedplanet.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tags: 26 april, appeal, chernobyl, ecology, peace, planet, prayer, pripyat, saved, space, ukraine, world
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments